ශ්‍රී ලංකාව

“කොවිඩ් මර්ධනයට කියා ශ්‍රී ලංකාව ණය මුදලක් ඉල්ලුවා” – ජාත්‍යන්තර මුල්‍ය අරමුදල කියයි

COVID වසංගතයට එරෙහිව සටන් කිරීම සඳහා හදිසි මූල්‍ය ආධාර ඉල්ලා ශ්‍රී ලංකා බලධාරීන්ගෙන් ඉල්ලීමක් ලැබුණු බව ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල පවසයි. ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ සන්නිවේදන දෙපාර්තමේන්තුවේ අධ්‍යක්ෂ ගෙරී රයිස් මේ බව කියා සිටී. ඊයේ (11) පැවති මාධ්‍ය හමුවක දී ඔහු මේ බව අනාවරණය කළේය.

ශ්‍රී ලංකාව, චීනයෙන් ලබා ඇති ඩොලර් බිලියන 1.5 ක විනිමය හුවමාරු පහසුකම සම්බන්ධයෙන්, ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ ස්ථාවරය කුමක්දැයි යන ප්‍රශ්නයට ප්‍රතිචාර දක්වමින් ඔහු මේ බව කියා සිටියේය.

“සිව් අවුරුදු විස්තීර්ණ ණය පහසුකම් සැලසුම යටතේ ක්‍රියාත්මක කෙරෙන ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ මෙම වැඩසටහන 2016 වසරේ දී අනුමත කෙරුණු අතර එය පසුගිය 2020 ජූනි මාසයේ දී අවසන් වුණා. COVID වසංගතයට එරෙහිව සටන් කිරීම සඳහා හදිසි මූල්‍ය ආධාර ලබා දෙන ලෙස ශ්‍රී ලංකා බලධාරීන්ගෙන් අපට ඉල්ලීමක් ලැබුණා. ශ්‍රී ලංකාවේ සෑහීමකට පත්විය නොහැකි ආර්ථික අභියෝග සහ ඉහළ රාජ්‍ය ණය හේතුවෙන් එම සහයෝගය ඇගයීම වෙනුවෙන් අනෙක් රටවලට වඩා වැඩි කාලයක් ගතවී තිබෙනවා. එබැවින්, වේගවත් මූල්‍යකරණ මෙවලමක් විය හැකි දේ සඳහා වන ප්‍රධාන අවශ්‍යතා සපුරාලන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳව අපි සොයා බැලුවා. ශ්‍රී ලංකාව පසුගිය වසරේ සිට ආනයන සීමාවන් මත ක්‍රියාවට නංවා ඇති අතර අපනයන ආදායමෙන් සියයට 25 ක් පරිවර්තනය කිරීමේ අවශ්‍යතාවයක් වැනි අතිරේක ක්‍රියාමාර්ග මෑතකදී හඳුන්වා දී තිබෙනවා. චීන මහජන බැංකුව සමඟ හුවමාරු මාර්ගයක් පිළිබඳ මෑත කාලීන ගිවිසුම ද ඇතුළුව ශ්‍රී ලංකාවේ මෙම ආර්ථික ප්‍රතිපත්ති මූල්‍ය වර්ධනයන් අපි සමීපව නිරීක්ෂණය කරනු ලබනවා”

යනුවෙන් ගෙරී රයිස් මෙහිදී වැඩිදුරටත් කියා සිටියේ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

සබැඳි ලිපි

Back to top button